برنامه کوددهی هندوانه

گیاه هندوانه با منشاء احتمالی آفریقا از تیره کدوئیان، خیلی حساس به سرما بوده، و برای رشد و نمو خود احتیاج به فصل گرم و طولانی دارد. گیاهی است خزنده که طول شاخه‌های خزنده آن شاید به 5-4 متر هم برسد. ریشه‌های آن عمیق و گاهی تا یک متر عمق و قطور دارد. هندوانه با سطح زیر کشت جهانی 3/5 میلیون هکتار (در حدود 120 هزار هکتار در ایران) از مهم‌ترین صیفی جات به شمار می‌آید، بنابراین مصرف جهانی میوه و دانه‌های هندوانه در مقایسه با سایر کدوئیان بیشترین مقدار است. از آنجایی که منشاء احتمالی هندوانه آفریقا بوده و از گیاهان گرمسیری می‌باشد، دمای حداقل 15 الی 20 درجه سانتی گراد برای سبز شدن آن لازم می‌باشد، با توجه به درجه حرارت‌های مذکور می‌توان، بعد از گرم شدن هوا از اواسط فروردین اقدام به کاشت هندوانه نمود.

 

کشت هندوانه

خاک مناسب کشت هندوانه

خاک‌های حاصلخیز و غنی با بافت لومی شنی مناسب‌ترین خاک برای کاشت هندوانه است. خاک مناسب باید حاوی مواد آلی کافی با قدرت نگهداری آب کافی، زهکشی مناسب و  pH بین 6 تا 6/5 باشد. در خاک‌های خیلی سنگین، نمو گیاه به کندی انجام شده و اندازه میوه و کیفیت آن نیز کاهش می‌یابد و در خاک‌های سبک در صورتی که کود و آب کافی فراهم باشد، معمولاً میوه‌هایی با کیفیت عالی تولید می‌کنند.

آبیاری هندوانه

درصد بالایی از هندوانه از آب تشکیل شده است بنابراین نیاز آبی بالایی دارد. تنش خشکی در مراحل اولیه رویش ممکن است باعث کاهش سطح برگ و عملکرد میوه شود. ولی تنش خشکی در طی گلدهی و توسعه میوه شدیدترین تأثیر را دارد. در صورت فقدان آب کافی در مرحله تشکیل میوه تا برداشت، میوه بدشکل و سوختگی گلگاه افزایش میابد. آبیاری هندوانه می‌تواند به صورت سنتی و یا قطره‌ای انجام گیرد اما از آبیاری بارانی برای این محصول استفاده نمی‌گردد.

کوددهی هندوانه

 

تغذیه و کوددهی هندوانه

کوددهی هرمحصول با توجه به آزمایش خاک پیش از کشت، انجام می‌گیرد. اما به طور کلی کوددهی هندوانه در 8 مرحله انجام می‌شود:

مرحله اول) قبل از کشت:

قبل از کاشت و براساس آزمون خاک باید کودهای لازم جهت آمادگی زمین، به خاک افزوده شود. معمولاً پیش از کاشت افزودن کودهای اوره با پوشش گوگردی، فسفات، پتاسیم، گوگرد جامد و کودهای آلی همچون کودهای دامی پوسیده و یا کود مرغی توصیه می‌شود.

 

مرحله دوم) 7 روز پس از نشا یا ظهور برگ:

در این دوره به منظور جلوگیری از عدم تنش و ایجاد استرس به نشاء می‌بایست کودهایی افزوده شود که تغذیه کننده و تأمین کننده مواد غذایی اصلی و اولیه گیاه باشد. کودهایی حاوی ازت، پتاسیم و فسفر مانند کود 20-20-20 و آمینواسید در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

محله سوم) 10 روز پس از نشا:

این دوره از رشد شامل ریشه دوانی و افزایش رشد ریشه و جذب مواد مورد نیاز گیاه از خاک توسط آن است. بنابراین باید کودهایی به خاک اضافه شود که به ریشه دوانی گیاه کمک کند. کودهایی مانند هیومیک و 20-20-20 و همراه با آبیاری در این دوره افزوده می‌شود.

 

مرحله چهارم) قبل از گلدهی:

کودهای آمینواسید و حاوی فسفر بالا از جمله کودهای توصیه شده در این دوره است.

 

مرحله پنجم) شروع میوه دهی:

در طول دوران میوه دهی گیاه به عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیازمند است. کودهای ترکیبی 20-20-20 همراه با آمینواسید و یا آمینوسورن کودهایی است که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مرحله ششم) اواسط میوه دهی:

به منظور افزایش سایز هندوانه‌ها در این مرحله کودهای کلسیم دار استفاده می‌شود.

 

مرحله هفتم) گردویی شدن و سایز گرفتن میوه‌ها:

میوه‌ها برای سایز گرفتن نیازمندد عنصر پتاسیم هستند. در این مرحله کودهای دارای پتاسیم کافی به همراه ریز مغذی‌ها، علاوه بر بهتر شدن شکل هندوانه، قرمز شدن رنگ آن و گوشتی شدن را سبب می‌شود.

 

مرحله هشتم) 20 روز قبل از چیدن میوه:

در این دوره کودهای سولفات پتاسیم و سیلیکات پتاسیم و به‌صورت محلول‌پاشی توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه